100 Eestimaa last valmistavad Eesti Vabariigi sünnipäevaks piimakokteile

Eesti Põllumajandus-Kaubanduskoda avab 19. augustil toimuval Vanamõisa käsitöölaadal oma piimatelgi “Piim – päeva pärl”. Ootame terve päeva jooksul laadalisi piimatelki, et teha paus ja turgutada ennast värskete piimatoodetega. Piim on osa tervislikust, mitmekesisest ja tasakaalustatud toiduvalikust. Meil on puhas maa, kus haritakse põldu ja kasvatatakse piimakarja. Piimatooted on sobivaks toiduks kogu inimese eluea jooksul ja eestlaste toidulaual on piim alati aukohal olnud.

Piimatelgi programm on seekord pühendatud laste ja noorte kultuuriaastale, mis väärtustab meie järelkasvu nii looja kui ka publikuna, ning omamoodi seotud ka Eesti riigi 100. sünnipäevaga. Eesti tuntud kokad Inga Paenurm, Heidi Pinnak ja Juhan Heinsalu valmistavad hõrgutisi piimatoodetest ja 100 last teevad Eesti Vabariigi sünnipäevale mõeldes erinevatest piimatoodetest põnevaid kokteile. Piimatelgi tegevusi modereerib Angelica Udeküll.

100 last kokteile valmistamas

Kutsume lapsevanemaid ja lapsi (vanuses 8–14) üheskoos kokteilivalmistamisele registreerima. Tegemist on lustaka ettevõtmisega, kus iga laps saab ise oma kätega ja tuntud kokkade näpunäiteid kuulates publikule piimakokteile valmistada. Osaleda saab ka retseptivõistlusel – selleks tuleb juba registreerimisel meile saata ühe kokteili retsept, milles on vähemalt viis komponenti. Põhitooraineks tuleb valida üks piimatoode järgneva viie hulgast: piim, keefir, hapendatud täispiim, maitsestamata joogijogurt või pett. Kõige muu osas võib lasta fantaasial lennata – ka magustamisel, sest ainus piirang on see, et valget suhkrut ei ole lubatud kasutada.

Piima pärli projektis osalevate kokkade poolt valitakse laekunud retseptide hulgast 15.augustil välja 10 põnevamat, mille järgi teevad 100 last laadalistele kokteile. Lapsed on jaotatud viie kaupa rühmadesse ja korraga tegutseb piimatelgis viis kokteilijaama. Igas jaam on varustatud retsepti ja vajalike toorainetega. Kümme retsepti tehakse läbi kahes jaos: esimese etteaste ajal viis retsepti – igas jaamas valmib erinev kokteil – ja teise etteaste ajal järgmised viis. Sama kordub kolmanda ja neljanda etteaste ajal. Kokteilid valmivad tiimitööna ja iga laps saab oma etteaste ajal midagi teha.

Kui kokteilid on valmis, jagavad lapsed need pealtvaatajatele maitsmiseks ja hindamiseks. Inimesed saavad oma lemmikkokteili poolt hääle anda, lisades sedeli vastavas kokteilijaamas asuvasse nõusse.  Hääletussedelid loetakse hiljem kokku ja nii selgitatakse välja kokteiliretsepti võistluse võitja. Võitja kuulutatakse välja päeva lõpus peale viimast esinemiskorda ja üle antakse ka autasu. Tingimuseks on aga see, et võitja peab isiklikult kohal olema, muidu läheb nii võit kui ka auhind järgmisele kohale. Üllatusi jagub aga igale osalejale, nii et nobedasti registreeruma http://kasitoolaat.ee/piim-paeva-parl/