Vanamõisa käsitöölaat on Eesti üks suurimaid laatasid, kus peategelasteks on ehe ja aus kraam eestlaste käsitöötubadest, pisikestest kodutootmistest, kuhu süda ja hing on sisse pandud, Eestimaa musta mulla rammul kasvanud looduse andidest.

Ligi 400 kaupmeest ja väiketootjat ning 12 000 külastajat oma kohaloluga annavad tunnistust, et tegu on usaldusväärse ja mõnusa õhkkonnaga, kus ühtviisi hea on nii müüjal kui ostjal.

Kohal on ümarad ja voolujoonelised sibulavanikud Peipsi tagant ning krehvtine küüslauk, neile aia-isenditele on reserveeritud terve laadatänav, sorte ja suurusi saab mekkida ja koduriiulisse kaasa valida.

Platsis on ka Põhjaranniku parimad mereannid, mahetootmisesse uskuvad toiduvõlurid Viljandimaalt ja Saaremaa saunameistrid oma esiisade tarkustega.

Letile jõuavad nii koolitüdruku esimesed katsetused pärlipaelte sidumisel, kui kortsukurruliste memmede käpikupaarid. Piiri seab kaubavalikule ainult kujutlusvõime, kohustuslik on vaid üks ja ainus komponent – ehe eestimaine päritolu.

Maitsmisretseptorid saavad pai Eesti Toidu telgist, nurga tagant astub vastu akordioniga nooruk, erkkollane kaabu kelmikalt silmil. Taamal sädistavad tüdrukud lilli patsidesse põimides ja lõkkekoha ääres puhkab vanapaar, ühe käsi soojalt teise pihus ning  jalge ees korvis hiiglaslik kõrvits. Vanamõisa käsitöölaat ei ole ainult ostu-müügi plats.

See on koht, kus sünnivad parimad suveelamused. Juhuslikud kohtumised aastatetaguste armsate inimestega, roosi-istik, mis lubab järgmise aasta suvehommikuisse luksust, purki talve ootama timmitud seeneassortii ja õhtuhämaruses lavale sättivad staarid.

Hilisõhtul end päevalummast väsinuna teele sättiv laadaline võib vaid rahulolevalt ohata – ei mäletagi, millal nii hea viimati oli. Selline päris asi.